Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania do kupna

Z jednej strony – nic tutaj trudnego. Skontaktować się z właścicielem, obejrzeć i – o ile nieruchomość spełnia nasze oczekiwania – podpisać umowę. Z drugiej natomiast, wiele osób ma wątpliwości i obawy, między innymi dotyczące możliwych ukrytych wad czy pominięcia niektórych kroków. Dlatego przed zapisaniem swojego imienia i nazwiska na dokumencie, warto dobrze przyjrzeć się oglądanemu lokum. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? O tym opowiemy w tym wpisie.

Zwróć uwagę na stan prawny i podatki

To najważniejszy aspekt podczas kupna mieszkania. Ubezpieczenie, podatki, użytkowanie wieczyste mają realny wpływ na koszty eksploatacji, które mogą wykreślić niejedną interesująco nieruchomość z Twojej listy. Istotny jest także stan prawny lokum, dlatego zwróć na to uwagę. Brak księgi wieczystej czy niejasna sytuacja pod względem własności powinny zapalić u Ciebie czerwone lampki. Tutaj nie ma miejsca na żadne nieścisłości.

Ogólny stan budynku oraz mieszkania

Wbrew pozorom ważne jest nie tylko wnętrze samej nieruchomości, ale również to, co znajduje się poza nią. Mamy tutaj na myśli ocieplenie, klatkę schodową, stan wind, piwnic oraz instalacji i tym podobne. Jeżeli tutaj cokolwiek wzbudzi Twoje wątpliwości, nie bój się pytać i rozmawiać z właścicielem oraz samym administratorem. Zwróć również uwagę na stan stolarki okiennej i drzwiowej oraz wszystkich instalacji. W ten sposób unikniesz możliwych nieprzyjemnych niespodzianek już po kupnie mieszkania.

Kupno mieszkania – okolica ma znaczenie

To jeden z najważniejszych etapów sprawdzania nieruchomości. Zastanów się, jakie są Twoje priorytety. Być może zależy Ci na bliskości przedszkola albo szkoły. Albo wręcz odwrotnie – chciałbyś wprowadzić się tam, gdzie nie ma placów zabaw lub żadnych miejsc, które mogłyby przyciągać dużą liczbę osób i generować hałas. Zwróć uwagę przy kupnie mieszkania również na ogólną atmosferę osiedla – jacy ludzie na nim mieszkają i jak się zachowują o różnych porach dnia. Warto tutaj poświęcić trochę czasu, ponieważ od tego w dużej mierze zależy Twój przyszły komfort