Wyjaśnienie różnych aspektów prawnych związanych z nieruchomościami

Wybrać, podpisać dokumenty i wprowadzić się. Tak w dużym uproszczeniu wygląda zakup domu. Wbrew pozorom, niestety nie jest to ani tak szybki, ani tak łatwy proces. W rzeczywistości często bywa zupełnie inaczej. Często nie wiadomo, o co pytać przy kupnie mieszkania, jak sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, a stan prawny nieruchomości pozostaje niekiedy nawet pomiętym aspektem. Na co więc należy zwracać uwagę, żeby nie popełnić żadnego błędu? Czego się doszukiwać, żeby nie żałować podpisania dokumentów i nie borykać się później z wieloma problemami trudnymi do rozwiązania? To właśnie o tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

O co pytać przy kupnie mieszkania? Najważniejsze zagadnienia

O okolice, sąsiedztwo, rodzaj i stan instalacji, planowane prace remontowe w budynku – to właśnie te aspekty przychodzą nam pierwsze na myśl podczas kupna nieruchomości i spotkania ze sprzedawcą. Są one oczywiście bardzo ważne, ponieważ wpływają bezpośrednio na Twój komfort życia i plany. Jednak Twoim priorytetem powinny być również sprawy formalne, które zaniedbane lub niedopatrzone mogą w znacznym stopniu utrudnić spokojne wprowadzenie się, a nawet mieszkanie.

O co więc pytać przy kupnie nieruchomości? Przede wszystkim, o stan prawny oraz zaświadczenie o stanie zameldowania. Właściciel powinien bez problemu udzielić Ci odpowiedzi. Jeżeli jednak zobaczysz, że ta kwestia wytrąca go z równowagi lub próbuje coś przed Tobą ukryć, to raczej nie będzie to dobra inwestycja.

Pamiętaj, że nie prosisz sprzedawcy o nic nadzwyczajnego. Masz prawo zapytać o te dokumenty i zweryfikować stan prawny mieszkania. Bez nich nie powinieneś niczego podpisywać!

Stan prawny nieruchomości — numer jeden na liście do sprawdzenia

Czym jednak dokładnie jest? To nic innego jak dane, które pomogą Ci potwierdzić, czy sprzedawca na pewno jest właścicielem mieszkania, czy ktoś jeszcze ma prawo do jego użytkowania lub jakichkolwiek roszczeń z tytułu praw rzeczowych. Jak więc widzisz, to kluczowe informacje podczas kupna nieruchomości.

Stan prawny można określić dzięki księgom wieczystym, ewidencji gruntów, a także miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego. To wiele dokumentów do sprawdzenia, więc cały proces wymaga cierpliwości i dokładności — zarówno z Twojej strony, jak i samego sprzedawcy. Nie oznacza to jednak, że musisz wykonywać to samodzielnie. Możesz zgłosić się o pomoc między innymi do prawników i rzeczoznawców nieruchomości. Przeprowadzą oni dla Ciebie tak zwany due diligence, czyli analizę, w której skład wchodzi nie tylko sprawdzenie stanu prawnego mieszkania, ale również określenie ryzyka inwestycji oraz wskazanie sposobów na zmniejszenie go.

Jak sprawdzić wiarygodność sprzedawcy nieruchomości?

To o wiele trudniejsza kwestia niż stan prawny mieszkania. Nie jest jednak ona niemożliwa do przeanalizowania. Najprostszym sposobem jest oczywiście posiłkowanie się usługami kancelarii, która specjalizuje się w branży nieruchomości. Bez problemu sprawdzi ona wiarygodność sprzedawcy na tle prawnym. Takie rozwiązanie trzeba będzie doliczyć do kosztów całego procesu kupna, ale z całą pewnością pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu i przeanalizowanie wszystkich zalet i wad lokacji w spokoju — niezależnie od rodzaju umowy, którą będziesz musiał podpisać.

Jeżeli jednak zechcesz sam zweryfikować wiarygodność sprzedawcy, musisz dokładnie sprawdzić kilka aspektów. Pierwszym z nich jest upewnienie się, czy osoba, z którą rozmawiałeś i która pokazała Ci mieszkanie, na pewno jest jego właścicielem. Takie informacje znajdziesz w księgach wieczystych. Problem pojawia się w momencie, w którym nieruchomość nie posiada tego rodzaju ewidencji lub nazwisko zbywcy nie pojawia się w stosownych dokumentach prawnych. W obydwu przypadkach sprzedawca musi potwierdzić swoje prawa i wiarygodność w inny sposób, na przykład poprzez stwierdzenie nabycia spadku, czyli akt notarialny.

Istotne jest także zweryfikowanie — o ile właściciel jasno nie określił tego w ogłoszeniu — czy mieszkanie, które planujesz kupić, nie jest obciążone kredytem. Takie nieruchomości mogą zostać nabyte jak każde inne, jednak nie każdego interesuje transakcja obarczona hipoteką. To również znajdziesz w księgach wieczystych lub w administracji spółdzielni.